До яких страв подавати ті чи інші напої

Більше рецептів в розділі Корисне для господині.

Хтось віддає перевагу підбирати страви до напоїв, хтось - спиртне до тих чи інших страв. Але в будь-якому випадку вони повинні підкреслювати достоїнства один одного і доповнювати різні відтінки смаку і аромату, представляючи їх у найбільш виграшному світлі.

Першими зазвичай подають закуски. До гострих можна запропонувати охолоджені до 10 °С горілку й настойки, до негострих - охолоджені до 12-14 °С міцні вина (портвейн, мадеру, херес); до легких закусок з риби та морепродуктів - охолоджені до 12-14 °С білі столові вина. До шинки, ковбаси, холодного ростбіфу підійдуть червоні столові вина, до гарячих закусок - міцні вина типу портвейну (причому і ті, і інші кімнатної температури).

Що ж до гарячих страв, то рекомендації тут будуть такі. До других гарячих страв із птиці з білим м'ясом (з курей, індичок) і риби подають білі сухі та напівсухі вина, охолоджені до 10-14 °С. До страв з птиці і дичини також пропонують сухе і напівсухе шампанське, а до гарячих страв з м'яса і дичини - червоні і сухі вина, підігріті до 20-22 °С. До страв з овочів і грибів - охолоджені білі напівсолодкі столові вина в рейнвейних чарках, а до солодких страв - охолоджені до 10-12 °С десертні вина (мускат, кагор) в мадерних чарках.

І нарешті, на завершення свята подають солодкі страви та десерти. До морозива і фруктів запропонуйте гостям охолоджене до 5-8 °С шампанське, до чорної кави - ​​коньяк, а до чаю - лікери і креми. Шоколад найкраще поєднується з міцними «чоловічими» напоями - такими як коньяки, арманьяки, віскі (наприклад, шотландське) або фруктові настоянки (кальвадос, міцні напої з додаванням чорносливу). А ось ігристі вина до шоколаду краще не подавати.

Втім, потрібно сказати, що раз і назавжди встановлених правил тут немає.

Візьмемо, наприклад, коньяк. Знавці стверджують, що його не закушують - звичайно, якщо це хороший коньяк. Французи завжди вважали, що цей благородний напій добре поєднується з трьома С: шоколадом (фр. chocolat), кава (фр. cafe) і сигарою (фр. cigare). У нас коньяк чомусь прийнято закушувати скибочкою лимона, хоча його різкий смак і запах приводить в дисонанс чудову коньячну палітру. Але американці пішли ще далі: вони стали поєднувати коньяк з ... колою. А на Заході стало модно розбавляти його водою, тоніком і навіть соком.
 
Особливе місце у святковому меню займають і такі міцні напої, як віскі, джин, лікери, ром, бальзами.

Віскі п'ють з широких і низьких склянок «таблерс» з товстим дном, заповнюючи їх максимум на 1/3 і додаючи шматочок льоду. Втім, нерідко його п'ють і в чистому вигляді, не охолоджуючи. Іноді у віскі додають у каву, чай та інші напої. Американське і канадське віскі, на відміну від шотландського та ірландського, більше підходить для приготування різних коктейлів з ​​додаванням сиропів, лимонного соку, вершків і т. д.

Джин, основний аромат якому надають ялівцеві ягоди, п'ють в чистому вигляді, охолодженим або з льодом, або з тоніком. З джина, змішаного з лікером, фруктовим соком або колою, готують коктейлі.

Лікери в невеликих кількостях подають як аперитив перед їжею або на завершення свята. Вони добре поєднуються з міцними напоями (горілкою, джином, віскі), а також з морозивом, вершками, чаєм, кавою, цитрусовими соками. Безумовно, будь-який лікер - прекрасний компонент для коктейлів.

Ром краще використовувати для приготування коктейлів або подавати з соками, гарячим какао, чаєм.

Бальзами додають до кави, чаю (буде достатньо 1-2 чайні ложки на чашку кави і 3 чайні ложки на чашку чаю) і в дуже невеликих кількостях, для аромату - до коктейлів.